UZAVŘENÍ SBÍRKY PRO UKRAJINSKÉ UPRCHLÍKY NA NOVOBORSKU

Na začátku března přijeli  z Ukrajiny do Nového Boru první uprchlíci před válkou. Od 4. března jste měli možnost finančním příspěvkem pomoci jim adaptovat se na nové podmínky a začít se učit českému jazyku. Sbírku pro ukrajinské uprchlíky na Novoborsku organizovalo Město ve spolupráci s Kulturou Nový Bor, Rodinou v centru a dalšími partnery. Po půl roce, během kterého jste na www.darujme.cz přispívali, sbírku ukončujeme.

Mnoho uprchlíků se vrátilo domů. Někteří se však již nemají kam vrátit a zůstávají zde. Našli si práci, přátele, dětí chodí do školy, dospělí o víkendech navštěvují kurzy češtiny. V Domě rodiny stále mají zázemí, kterému mohou důvěřovat. Kromě jazykových kurzů využívají především služeb Občanské poradny, která jim poskytuje pomoc především v komunikaci s českými úřady.

Plánujeme také další společenské akce, které nás vzájemně seznamují s tradicemi obou zemí a umožňují seznámit se a navázat přátelství. S umem některých ukrajinských žen se budete mít možnost setkat například v listopadu na Martinských trzích.

Následující přehled přináší stručný přehled činnosti proběhlého půlroku v číslech.

UA sbírka A4_10_22_print