Rozhovor s ředitelkou Rodiny v centru o stavbě Domu rodiny

Proč jsme se rozhodli stavět? Kdy se začne? Kolik výstavba nového sociálního centra bude stát?
Jaká jsou rizika? A komu tedy bude nové Sociální centrum Dům rodiny sloužit?
Odpovědi na otázky najdete v rozhovoru s ředitelkou Rodiny v centru Petrou Vlčkovou.  

Tak kdy se začne kopat?

Zahájení stavebních prací na Domu rodiny je plánováno na začátek března 2020, tedy měli bychom začít za necelé dva měsíce. Sama jsem zvědavá, jestli to nakonec stihneme, protože o právě probíhající veřejnou zakázku na dodavatele stavby má zájem poměrně hodně stavebních firem a mají dost otázek, což nám asi termíny trochu posune.

Proč jste se rozhodli stavět?

O vlastních prostorech uvažuje Rodina v centru už asi deset let, samozřejmě, že jsme nejdříve hledali již nějaké existující objekty, třeba i brownfieldy, kterých je v Boru pořád dost. Ale naše sociální služby jsou poměrně náročné na prostory, potřebujeme dost místa vevnitř i venku, zahradu pro venkovní aktivity, dostupnost z centra města, bezbariérovost a to žádný z domů či areálů v Novém Boru nesplňoval. Navíc je obtížné dojednávat si s nějakým soukromým majitelem budoucí koupi domu, připravovat stavební dokumentaci k objektu a všechna potřebná povolení, když majiteli s jistotou nemůžete říct, kdy a zda vůbec budete mít na to všechno peníze.

Peníze ale nakonec máte, že?

Nakonec nám žádost o dotaci vyšla. Jsme z toho stále docela překvapení a máme samozřejmě obrovskou radost. V celém procesu měla pro nás veliký přínos Agentura pro sociální začleňování, jejíž lidé nám byli velmi nápomocni. Vím, že město Nový Bor v roce 2016 váhalo, zda má s touto vládní agenturou zahájit spolupráci a někteří městští zastupitelé byli proti. Ale myslím, že je jasně vidět, že to bylo dobré rozhodnutí. Nejen kvůli tomu, že spolupráce přinesla do Nového Boru obrovské množství peněz, ale přiměla lidi z úřadů, neziskovek, škol i soukromých subjektů sednout si k jednomu stolu a začít řešit sociální problémy ve městě.

Kolik tedy výstavba nového sociálního centra bude stát?

Získali jsme dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu ve výši 16 milionů a musíme k nim přidat spoluúčast ve výši 850 tisíc a ještě 650 tisíc za pozemek, takže celkově to vyjde na 17 a půl milionu. Je to pro nás hodně peněz. Projekt podobného rozpočtu jsme ještě nikdy neměli a hlavně nemáme zkušenosti s investičními projekty. Zajistit milion a půl jako povinnou spoluúčast je pro nás také velká výzva. Začínáme se obracet na místní firmy i patrioty, zda by nám s tím mohli a chtěli pomoct. Věříme, že za 15 let naší existence jsme přesvědčili místní lidi o tom, že naše služby opravdu zlepšují místo, kde žijeme a které máme rádi.

Má projekt ještě nějaká rizika?

Pro obyvatele Nového Boru a okolních obcí bude Dům rodiny velkým přínosem. Služeb Rodiny v centru využije ročně zhruba 1000 lidí, kteří potřebují pomoc s nějakou oblastí ve svém životě. Ti získají důstojné prostředí pro řešení svých problémů. Pro Rodinu v centru se ale jedná o riskantní záležitost. Sankce za nedodržení podmínek při stavbě a administraci projektu dané donátorem jsou opravdu tvrdé, projekt musíme nejen kofinancovat, ale zároveň i předfinancovat, takže si letos budeme brát slušný bankovní úvěr. Služby v prostorech musíme minimálně pět let provozovat pod Pověřením k výkonu služeb obecného hospodářského zájmu, což je administrativní kovbojka vyžadující pevné nervy.

A komu tedy bude nové sociální centrum Dům rodiny sloužit?

Budova bude mít 400 m čtverečních a přestěhuje se do ní Rodinná a Dluhová poradna a Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež NZDM Vafle a možná další sociální služby, o tom jednáme s poskytovatelem dotace. Všechno jsou to denní služby, tedy zhruba v šest večer zavřou a budova ztichne. Klienti poradny získají například čtyři samostatné konzultovny, což je velké zlepšení oproti stávajícím stísněným podmínkám v Komunitním centru. Konečně budeme moci zajistit soukromí, bezpečí a klid všem, kteří se u nás radí například o vztahových problémech, výchově dětí nebo přijdou řešit své dluhy. V budově budou také dvě učebny pro společné vzdělávání a skupinové odborné služby a velký prostor dostanou děti a mladí dospělí z NZDM Vafle, kteří zde budou mít nejen velký volnočasový klub, ale též tréninkovou kuchyň, dílnu a také konzultovny pro individuální rozhovory s pracovníky.

A kdy se budete stěhovat?

Otevření Domu rodiny plánujeme na jaro 2021. Těšíme se na ten okamžik, do té doby nás ale čeká spousta práce a nervů.

Děkuji za rozhovor. Jana Matyášová

Půdorys Domu rodiny v PDF