Na turnaji ve fotbálku v NZDM Vafle vystoupil i reprezentant ČR

V Novém Boru turnaj pravidelně organizuje Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Vafle. Ten poslední se konal během jarních prázdnin 6. 3. 2019 a účastnilo se jej rekordních 5 klubů z Libereckého kraje.  Celkem soutěžilo 32 hráčů ve dvou kategoriích 10 – 13 let a 13 – 26 let. Turnaj proběhl pod vedením profesionálního hráče, trenéra a reprezentanta České republiky ve foosballu (stolním fotbálku) Matěje Volka z Prahy.

Součástí akce byla i exhibice Matěje, který mladým ukázal základní techniky, triky a seznámil je s oficiálními pravidly. Turnaje se účastnily kluby z Hrádku nad Nisou, Nového Města pod Smrkem, Mimoně, Ploučnice, České Lípy a konečně i domácí z Nového Boru. V obou kategoriích zvítězily děti a mládež z České Lípy. 2. a 3. místo v obou kategoriích obsadili hráči z NZDM Vafle. Gratulujeme všem vítězům.

Turnaj byl už několikátým pokračováním ligy „nízkoprahů“. Ta funguje již ve Středočeském kraji a nyní se úspěšně rozjíždí i u nás právě díky NZDM Vafle. „Liga slouží především ke zvýšení motivace klientů, k práci na sobě sama. Musí dodržovat stanovená pravidla, učí se spolupracovat v rámci týmu a dodržovat základy slušného chování a disciplíny“, říká Matěj.

Děti, kterým se ve škole ani v životě většinou moc nedaří, díky fotbálku zažívají úspěch. Mohou se zlepšovat, zvýší se jejich soustředěnost a spolupráce. „Vnímáme to jako velký přínos především proto, že se děti a mladí dostanou mimo „své město“ a navazují nová přátelství s vrstevníky. Fotbálek navíc slouží jako skvělý prostředek ke kontaktu – sociální pracovníci se mohou dostat blíže ke svým klientům“, říká Oldřich Prokop, pracovník NZDM Vafle.

Děkujeme všem nízkoprahovým klubům za účast, spolupráci a skvělý den, který si užily nejen děti, ale i my dospělí. Rovněž děkujeme Matějovi Volkovi za organizaci turnaje a firmě Rosengart za zapůjčení fotbálku. Potravinová banka Libereckého kraje poskytla občerstvení.

NZDM Vafle se každý rok účastní minimálně 4 turnajů v Libereckém kraji.  Takto velký turnaj plánujeme organizovat dvakrát ročně. Vše závisí na sponzorech, kteří by podpořili organizaci turnaje a přispěli na ceny pro vítěze. Věříme, že se to povede. Vidět radost v očích někoho, kdo nikdy v ničem nevyhrál a má pocit, že se mu nemůže nic takového stát, je k nezaplacení. Turnaj podporuje mladé lidi v tom, aby si více věřili, neztráceli chuť na sobě pracovat a měli možnost prosadit se nejen ve fotbálku.