Letní tábory jsou prostě bezva

Rodina v centru každoročně o prázdninách pořádání tábory a výlety pro děti. Letos jsme připravili program na 45 dní pro celkem 156 dětí.   

Děti z pěstounských rodin měly možnost vyrazit na jeden ze dvou turnusů pobytového tábora ve Sloupu v Čechách. Tábory umožňují pěstounům čerpat dovolenou, na kterou mají nárok ze zákona. Děti zase poznají vrstevníky, kteří mají za sebou podobné těžké zkušenosti. Na táboře je méně dětí, než je zvykem. Bereme i děti, které na běžný tábor nemohou, např. ze zdravotních důvodů. „Když pro mě na závěr přišel kluk, který z každého tábora odjížděl předčasně, protože to mezi dětmi nezvládl, abych si s ním zatančila ploužák, a probíral se mnou svoje trable, byla to ta největší odměna. Pro tenhle pocit stojí za to ty tábory dělat.“ Říká Dominika Babáková, vedoucí střediska pěstounské péče.

Děti z NZDM Vafle ve věku 6 – 14 let zase vyjely na 4-denní pobytovku. Absolvovaly výlety na místa, která jsou pro ně normálně nedostupná, třeba do ZOO. Většinou jde o děti, které během prázdnin nemají vůbec žádný program a nikam nejedou. Vedoucí NZDM Kateřina Bachtíková uvádí: „Bylo hezký vidět děcka, jak táhnou za jeden provaz. Během bojovky, kdy děti vyrazily ve skupinkách na cestu nočním lesem, ti velcí drželi za ruku 6-tileté. Vraceli se nadšení, že to společně zvládli.”

Pro děti ze socioekonomicky znevýhodněného prostředí jsme zorganizovali 14 celodenních výletů. Děti navštívily místa v okolí, např. muzeum v České Lípě nebo libereckou IQLandii. Cestovaly i do Prahy do Technického muzea a na Pražský hrad. Během výletů děti poznávaly nová místa, našly nové kamarády a zároveň si formou hry procvičovaly čtenářské a matematické dovednosti.

Příměstské tábory pro děti od 4 do 8 let se již tradičně konaly ve Skalici u České Lípy. Děti zde měly celodenní program na témata hrátky v přírodě, hmyzáci ve světě obrů a kouzelné bytosti.