Kdo podepsal křišťálovou vázu pro pěstouny?

V Rodině v centru 16. 10. 2018 proběhl den otevřených dveří pod názvem S rodinou za křišťálem. Křišťálovou vázu, kterou Rodina v centru vydraží ve prospěch pěstounských rodin, podepsal i starosta Nového Boru Mgr. Jaromír Dvořák, útočník libereckých Bílých Tygrů Michal Bulíř nebo fotograf Petr Našic, který fotil natáčení filmu Amadeus. Michal Bulíř je tváří letošní kampaně „Mít domov a rodinu. Samozřejmost nebo vzácnost?“ Jejím prostřednictvím Liberecký kraj hledá nové pěstouny pro 280 dětí, které v ústavní péči stále čekají na svoji novou rodinu.  

 „Sám jsem se nedávno stal otcem a myslím, že pro děti je moc důležité, aby zažily lásku a teplo domova a aby to jednou uměly předat svým dětem,“ uvádí Bulíř. Kampaň upozorňuje na fakt, že v kraji není tolik pěstounů, kolik by bylo třeba. V roce 2017 bylo předáno do pěstounské péče pouze 11 dětí, mnoho dalších není komu předat.

Návštěvníci dne otevřených dveří měli příležitost vyzkoušet si techniku rytí diprofilovým perem do skla, vyrobit si náramek, prohlédnout si prostory a seznámit se činností Rodiny v centru. V podvečer byla připravena projekce dokumentu Rodiče napořád. „Podařilo se nám nasbírat více než 50 podpisů od lidí z Nového Boru na křišťálovou vázu. Jsme rádi, že se lidé zajímají o problematiku náhradní rodinné péče a touto cestou ji podpořili. Vázu vydražíme a výtěžek použijeme pro pěstounské rodiny, kde peníze někdy citelně chybí,“ říká Jana Matyášová, fundraiserka Rodiny v centru.

Rodina v centru doprovází 58 pěstounských rodin z Novoborska. Podporuje rodiče i děti, pomáhá udržovat vztahy s biologickou rodinou a řešit složité situace, které mohou v rodině nastat. „Když jsem požádala o dítě do pěstounské péče, byla jsem překvapená, jak vše dlouho trvá. Nevěděla jsem, proč chodit na školení pro rodiče, když už mám zkušenost se svými dětmi. Teď už mám v pěstounské péči druhé dítě a vím, že je to tak dobře a že podpora při výchově pěstounských dětí je potřeba,“ uvádí Kateřina Kameníková, pěstounka ze Cvikova.

Pěstounská péče