Rozvod. Je toho nad hlavu, na jednoho až moc… Předávání dětí mezi znesvářenými rodiči je často emocionálně vyhrocené. Rodiče se snaží to zvládnout, ale dítě občas neunikne stresu a negativním situacím, které je ohrožují a mohou si je nést po celý život.
Pomoci může odborná asistence během předávání dítěte či kontaktu s rodinnými příslušníky. Praktický nástroj, který pomůže dětem i rodičům překlenout nelehké období, kdy se všichni sžívají s novou situací.
Asistované předání dítěte od jednoho rodiče k druhému probíhá za účasti prostředníka. Pomáhá navazovat vztah mezi dítětem a dospělým, který může být po rozvodu narušený. A hlavně zajišťuje předání v klidu a bez hádek a konfliktů rodičů. Předávání dětí probíhá v bezpečí a na neutrální půdě. V praxi to obvykle znamená, že jeden z rodičů předá dítě prostředníkovi a druhý rodič si dítě po chvíli vyzvedne. Rodiče se s prostředníkem, kterým je obvykle odborník z oblasti psychologie nebo sociální práce, dohodnou na pravidlech předání. Společně vyhodnocují proběhlá předání a soustředí se na vychytávání zádrhelů. Většinou jde o krátkodobou službu. Rodiče dostanou podporu a pracují na změně vzájemných postojů, aby si dokázali dítě předávat v klidu, slušně a bez velkých emocí.
Další formou pomoci jsou asistované kontakty, doprovázení dítěte sociálním pracovníkem během společného setkání s rodičem, nebo prarodičem. Využívají se u dětí, které jsou od jednoho nebo obou rodičů dlouhodobě odloučeny. Jsou to děti, které rodiče opustili, a žijí v pěstounské péči nebo v adopci, ale i děti z rozvedených manželství. Setkání s rodičem je doprovázeno strachem, nervozitou a velkým očekáváním ze strany dětí i dospělých.
Dítě má přirozenou potřebu znát své rodiče a být s nimi, je to jeho základní právo (Úmluva o právech dítěte 1987). „Téměř všechny děti chtějí poznat své rodiče, vídat se s nimi, trávit s nimi svůj čas, nebo je alespoň znát. Chtějí vědět, jak vypadají. Ale často to byli právě rodiče nebo jiní příbuzní, kdo způsobil, že nyní žijí jinde a jinak…. Respektujme přání dětí, kdy se budou chtít dobrovolně opět potkat“, říká Vlaďka Baštová, vedoucí Střediska péče o ohroženou rodinu z Rodiny v centru, která asistované kontakty a i předání realizuje v novoborském regionu. Přístup pracovníků Rodiny v centru je založen právě na respektu k přáním a potřebám dítěte. „Pokud samy děti kontakt nechtějí, nenutíme je. Dospělý má jinou zralost a moc. Dokáže se s případným odmítnutím na rozdíl od dítěte vyrovnat,“ říká Vlaďka Baštová.
Rozvod/rozchod partnerů je jednou ze situací, kdy se rozhodně nemusíme obávat vyhledat pomoc lidí, kteří s takovou krizí mají zkušenost a znají nástroje pro její zmírnění a postupné vyřešení. V Rodině v centru, jsou sociální pracovníci a odborníci, kteří pracují s ohroženou rodinou, pěstouny i s dětmi a dospělým, kteří žijí v sociálně ohrožených lokalitách. Díky šířce svých služeb a problémů, se kterými se pracovníci Rodiny v centru dennodenně potkávají, dokáží poskytnout radu a pomoc v nejrůznějších těžkých situacích. Podrobnější informace o službách a kontakty najdete na webových stránkách Rodiny v centru.