Co se řeší na psychologických konzultacích?

Lucka, šestnáctiletá bezproblémová studentka obchodní akademie, se ztratila sama v sobě. Když jí bylo 13 let, otec se podruhé rozešel se svou partnerkou a Lucka se začala cítit osaměle. Naučila se neprožívat, neříkat si o své potřeby, nesmát se, neplakat, necítit… A najednou se objevily na jejích rukách i nohách řezné rány. Co si počít? S otcem o tom nechtěla mluvit, a tak vyhledal pomoc v Rodině v centru. Ze začátku to bylo těžké, ale postupně Lucka začala mluvit o své rodině a především o své skryté samotě. Rodiče se věnovali své profesi a Lucka zůstávala sama. Po intenzivní spolupráci s psychologem začala Lucka přicházet na to, že se může ozvat a říci, co by chtěla nebo potřebovala. Dnes po dvou letech už Lucka působí jako jiný člověk. Mluví bezprostředně a směje se. A hlavně se umí bránit proti těm, kteří o jejím životě rozhodovali bez toho, aby se ptali na její názor. Sebepoškozování už není třeba.

„V Rodině v centru poskytujeme psychologickou pomoc a nepracujeme jen s dětmi. Často je potřeba zapojit i rodiče a pomoci jim v komunikaci s dítětem nebo mezi sebou. Našimi klienty jsou i rodiče, kteří se rozešli a potřebují se domluvit na péči o děti. Stále ještě narážíme na to, že se lidé obávají k nám přijít. Když je bolí něco na těle, jdou k odborníkovi, ale když jde o potíže v komunikaci, ve vztazích, v práci sama se sebou, mají pocit, že by situaci měli zvládnout sami. Přitom v praxi vidíme, že s pomocí odborníka se problémy řeší mnohem rychleji a snáz“, uvádí Vladěna Baštová, vedoucí Rodinné poradny při Rodině v centru.

Psychologické konzultace jsou v Rodině v centru zdarma. Částečně jsou hrazeny z projektů, zbytek si Rodina v centru shání sama. Můžete ji podpořit i vy příspěvkem do pokladniček, které jsou v knihkupectví Kosmas nebo Kino kavárně. Dvě ambasadorky, Dominika a Radka, běží za Rodinu v centru Běh na Slavíček a sbírají finance na psychologické konzultace na portálu www.darujme.cz a konečně se můžete s Rodinou v centru setkat na promítání dokumentu Rodiče napořád 7. října v Navrátilově sále v Novém Boru, nebo na Martinských trzích, které budou 9. listopadu na Vedlejší koleji. Bude zde ke koupi zboží od místních výrobců, které v obchodě nenajdete. Těšíme se na Vás.