Vaše časté otázky

Chtěla bych své dítě dát do miniškolky Koblížek. Co k tomu potřebuji?

V kanceláři miniškolky si u koordinátorky vyzvednete potřebné dokumenty na vyplnění a dohodnete si den/dny, kdy chcete své dítě dávat do miniškolky.

Mohu dát své 1-roční dítě do školky i když ještě nechodí?Jak to řešíte venku?

Ano, do miniškolky můžete dát i dítě, které ještě na roce nechodí. Herny mají koberec, takže přestože většinu dne dítě tráví lezením na zemi, je mu dobře. Venku je dítě s námi buď v kočárku nebo když je sucho, tak na pískovišti.

Mé dítě si ještě během dopoledne potřebuje zdřímnout, jste na to zařízeni?

S touto variantou se počítá, děti spí v kočárku v herně nebo na zahradě.Máme k dispozici dva kočárky.

Honzíkovi je 20 měsíců a má ještě pleny. Lze ho dát do miniškolky nebo musím počkat, až bude chodit na nočník?

Vzhledem k věku přijímaných dětí počítáme s plenami. Děti pravidelně přebalujeme. Pleny si nosíte z domova.

Miniškolka má otevřeno jen od 8-12 hod? Co když budu potřebovat např. kvůli návštěvě lékaře přivést dítě dříve nebo ho vyzvednout později?

Pokud budete potřebovat o chvíli přijít dříve nebo odejít později, lze po domluvě. Jinak služba je opravdu poskytována i z provozních důvodů jen ve stanovený čas.

Co musím dát dítěti s sebou do miniškolky?

Dítěti je třeba dát do miniškolky svačinku a lahev na pití- podepsanou a s netekoucím víčkem. Bačkůrky, pokud to jako rodič vyžadujete – děti jinak chodí po koberci rády bosky. Náhradní oblečení pro případ nějaké nehody, oblečení na zahradu ( děti se ušpiní!), boty na zahradu, pleny, pokud ještě má.

Musím dítě dávat do miniškolky Koblížek denně?

Ne. Je na vás, který a kolik dnů si vyberete. Samozřejmě také dle volných míst….

Jak řešíte „věčné“ rýmy u školkových dětí?

Děti, které vykazují známky infekčního onemocnění do miniškolky nepřijímáme. Pokud pečovatelka přijde na to, že je dítě nemocné až po odchodu rodiče, dítě se dá do karantény a volá se rodičům. U takto malých dětí je rýma někdy přidruženým symptomem k právě rostoucím zoubkům.

Kdo se stará o děti v Koblížku?

V miniškolce je pečovatelka, která absolvovala pomaturitní rekvalifikační kurz v předmětech „Pedagogika“a „Psychologie“, úspěšně zakončený zkouškou. Pečovatelka má také kurz první pomoci “ Zdrsem“ a jiné kurzy – např. Cvičení batolat, Respektovat a být respektován a další. Pečovatelka má k ruce provozní zaměstnankyni, která pomáhá s obsluhou dětí při svačince, přebalování, oblékání atd. Ze zákona je možné na 1 pečovatelku max. 6 dětí od 1 roku.

Jak vypadá běžný den v miniškolce? Co s dětmi děláte?

Ráno pečovatelka přebere děti od rodičů a v rámci tzn. volné herny nechá si děti hrát. Děti tak mají možnost aklimatizace a také tím rozvíjejí svou fantazii. Naladí se na další, společné činnosti. Volná herna je cca 1 hodinu. Poté pečovatelka s dětmi zpívá a hraje na hudební nástroje, děti se učí pohybová říkadla.Kolem 9:30 je svačinka. Po svačince probíhá nějaká výtvarná činnost dle ročního období a přizpůsobená dětem tohoto věku. Čas do 12 hod, kdy si již přebírají děti rodiče, tráví děti na zahradě, která je prostorná, mohou jezdit na odstrkovadlech, hrají si na pískovišti. Pokud je opravdu ošklivé počasí, pečovatelka si s dětmi hraje v hernách nebo  jim čte.

Kolik stojí miniškolka a co vše je v ceně zahrnuto?

Tzv. školkovné se snažíme již několik let nezvyšovat a činní 50,-/hod, tedy 200,-/dopoledne. Je možnost využít zvýhodněných paušálů. Více v sekci „Ceník“. V ceně je plat + odvody za pečovatelku, pronájem prostor, telefon, vybavení heren, nákup výtvarných a papírenských potřeb, úklidové prostředky, dětské čaje, šťávy, popř. křupky a ovoce, dárkové balíčky atd….. Miniškolka nepobírá žádné dotace na provoz. Plat provozní zaměstnankyně je hrazen ÚP.

Jak je to s platbou miniškolky v případě, kdy dítě onemocní? Vracíte peníze?

Provoz miniškolky Koblížek je plně závislý na platbách od rodičů, kteří naši službu využívají. Platby pokrývají veškeré náklady spojené s touto službou. Rodič má zaplacený den/dny, které si vybral a ty jsou prostě „jeho“ a pečovatelka tudíž nemůže nabídnout ten den někomu jinému a vyžadovat platbu od někoho jiného. Proto je platba paušální a tudíž nevratná. Nicméně včas omluvenou absenci si mohou rodiče po domluvě s pečovatelkou vybrat v náhradním termínu. V případě opravdu velké nemocnosti se situace řeší individuálně.

Barušce bude 1 rok až v listopadu. Musíme čekat s přihlášením na další školní rok?

Nemusíte. Děti přibíráme celý školní rok. Během školního roku některé děti odchází po dovršení věku do „velké“ školky a tak situace s obsazeností v miniškolce je v podstatě každý měsíc jiná.

Smlouvu s Vámi rodič uzavírá na celý školní rok, vždy od září do června včetně. Co když budu chtít z jakéhokoli důvodu smlouvu ukončit v průběhu roku?

Smlouvu lze vypovědět kdykoli bez udání důvodů. Výpověď je potřeba dát písemně, výpovědní lhůta je 1 měsíc a začíná běžet od 1.dne následujícího měsíce.

Co když se během docházky zjistí, že dítě ještě není zralé na odloučení od maminky nebo že nezvládá kolektiv?

Někdy se to opravdu může stát a je jedno, jestli je dítěti 1 nebo 2 roky….Při podepsání smlouvy je měsíční zkušební doba, během které se toto většinou pozná, takže smlouva se ve zkušební době ukončí. Pokud je to po delší době, řeší se to individuálně po dohodě s rodiči. Vždy jde ale nejvíc o pocit dítěte a tak situaci opravdu řešíme citlivě s ohledem na pocity dětí. Nejlepší je, když i nadále může být maminka s dítětem doma a miniškolku zkusí třeba až za půl roku.